Czy warto kupić używany samochód poleasingowy?

Gdy umowa leasingu dobiega końca, samochód, który był w jej ramach użytkowany, zwykle trafia na rynek samochodów używanych. Wydaje się więc, że ich zakup jest wielką gratką. Czy jednak na pewno? 
 

Szansa na duże oszczędności 

Bez wątpienia największą zaletą rozwiązania, jakim jest zakup samochodu poleasingowego, jest możliwość zaoszczędzenia znacznej sumy. Takie samochody zawsze są dość nowe, zwykle nie mają więcej niż 5 lat. Samochody takie największą utratę wartości mają już za sobą więc wydaje się, że to idealny moment na zakup takiego samochodu. Poza tym warto uświadomić sobie, że przedsiębiorcy chcą leasingować tylko dobre pojazdy renomowanych marek, ze sprawdzonymi silnikami które pozbawione są typowych usterek fabrycznych zatem samochody poleasingowe zwykle budzą duże zainteresowanie. Poza tym często bardzo dobrze wyglądają, są mocno pozbawione rys i uszkodzeń… warto jednak pamiętać, że nie wszystko złoto, co się świeci!

Samochód zadbany czy nie? 

Może się wydawać, że fakt, iż samochód poleasingowy nie ma więcej niż 5 lat, daje gwarancję, że będzie w znakomitym stanie wizualnym oraz technicznym. Ani jedno, ani drugie jednak tak naprawdę nie jest pewne. Tak jak samochody u prywatnych użytkowników tak i auta poleasingowe mogą trafić w różne ręce. Jedne trafiają do osób które dbają o auta i użytkują je w odpowiedni sposób, inne trafiają do handlowców którzy traktują auta jak typowe służbówki nie przywiązując wagi do czystości samochodu oraz dbałości o wnętrze pojazdu. Tak więc w przypadku aut poleasingowych możemy trafić na egzemplarze których wnętrze jest w znacznie gorszym stanie niż auta od właścicieli prywatnych.

Nie musimy się jednak martwić o regularne przeglądy i serwis aut gdyż to jest odgórnie narzucone i zajmuje się tym najczęściej sama firma leasingowa - większość aut leasingowych jest serwisowane jedynie w Aso, zawsze bardzo regularnie oczywiście przy zastosowaniu oryginalnych części. 

Często defektem pojazdów leasingowych są zarysowania i inne widoczne ślady niezbyt ostrożnego użytkowania. Często zdarza się, że samochody poleasingowe mają lakierowane elementy nigdy nie są to jednak samochody po znaczących naprawach blacharsko lakierniczych. W przypadku aut które ulegną poważnemu wypadkowi podczas trwania umowy leasingu, leasingodawca nie naprawia takiego samochodu tylko sprzedaje jako uszkodzony. Oczywiście może się zdarzyć, że taki samochód zostanie kupiony prze nie uczciwego sprzedającego, który samochód naprawi i będzie próbował sprzedać jako bezwypadkowy nie mniej jednak jest to dość proste do wykrycia. 

Wystarczy spojrzeć na fakturę wykupu samochodu z leasingu i sytuacje mamy jasną, jeśli auto było sprzedane jako uszkodzone będzie to odnotowane na fakturze wykupu z leasingu

Warto sprawdzić stan techniczny 

Przeciwnicy kupowania samochodów poleasingowych wskazują na ich mocne zużycie. Zdarza się, że samochody poleasingowe mają bardzo duży przebieg, nie mniej jednak taki samochód na pewno był serwisowany zgodnie z zaleceniami producenta w Aso co przeważnie gwarantuje jego dalsze bezproblemowe używanie. Warto jednak zwrócić uwagę na to kiedy wyznaczony jest kolejny przegląd w Aso i co wchodzi w jego zakres. Może się zdarzyć, że kupimy samochód który niebawem ma planowo przejść np wymianę rozrządu co w niedalekiej przyszłości może wygenerować dodatkowe koszty. Ponadto kupując auto z większym przebiegiem warto sprawdzić kiedy i czy były już wymienione droższe elementy eksploatacyjne jak np sprzęgło, koło dwumasowe itp.

Dużą zaletą w tej kwestii jest szczegółowa książka serwisowa – atut, który posiada każdy samochód poleasingowy. Pozwala to doskonale prześledzić wszystkie naprawy i już choćby na tej podstawie ocenić stan techniczny samochodu. Każdy samochód poleasingowy posiada też rejestr serwisowy gdzie dokładnie są wyszczególnione wszystkie czynności serwisowe jakie były wykonane przy samochodzie.

W większości przypadków auta poleasingowe pozbawione są poważnych uszkodzeń blacharskich gdyż leasingodawca na bierząco usuwa takie uszkodzenia.

Poleasingowe samochody z niskim przebiegiem

Nie jest prawdą, że wszystkie auta auta poleasingowe mają bardzo wysokie przebiegi. Bardzo często zdarza się, że auta poleasingowe posiadają bardzo niewielkie wręcz mało realne przebiegi. Są to naprawdę bardzo fajne zadbane samochody, nie mniej jednak firmy leasingowe znają ich wartość i zawsze sprzedawane są w adekwatnej do stanu i przebiegu cenie tak więc tutaj nie ma co liczyć na okazje.

Aktualności Archiwum aktualności
  • Czy warto kupić używany samochód poleasing…
    Dodano: 2017-12-28 15:14
    Gdy umowa leasingu dobiega końca, samochód, który był w jej ramach użytkowany, zwykle trafia na rynek samochodów używanych. Wydaje się więc, że ich zakup jest wielką gratką. Czy jednak na pewno?    Szansa na duże oszczędności  Bez wątpienia największą zaletą rozwiązania, jakim jest zakup samochodu poleasingowego, jest możliwość zaoszczędzenia znacznej sumy. Takie samochody zawsze są dość nowe, zwykle nie mają więcej niż 5 lat. Samochody takie największą utratę wartości mają już za sobą więc wydaje się, że to idealny moment na zakup takiego samochodu. Poza tym warto uświadomić sobie, że przedsiębiorcy chcą leasingować tylko dobre pojazdy renomowanych marek, ze sprawdzonymi...
    Więcej